Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu samochodem i historia ubezpieczenia to nie wyłączne czynniki, jakie formują cenę OC. Równie znaczące jest to, jakim jeździsz pojazdem, a z pewnością, jaką posiada on pojemność silnika. Im jest większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za składkę. Już na etapie zakupu samochodu zastanów się, czy duże auto jest Ci niezbędne. Rzecz jasna, jeśli koniecznie musisz jeździć SUV-em z potężną objętością silnika, nie prowokujemy Cię do zmiany woli. Licz się niemniej jednak z tym, iż za polisę odpowiedzialności cywilnej zapłacisz wyraźnie więcej niż za propozycję na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom aut z sporą pojemnością silnika przypisuje się wyższe zagrożenie sprawienia wypadku. Przy większej objętości pojazd może osiągać większą prędkość. Ubezpieczyciele przyjmują stąd też proste przypuszczenie: każdy kto ma takie auto, wcześniej czy później będzie pragnął przetestować jego potencjał na drodze.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Cena polisy OC dla auta z objętością silnika więcej niż 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% droższa aniżeli dla pojazdu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu minionego roku kierowcy aut płacili średnio za składkę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Mając na względzie wyżej wymieniony podział łatwo nadmienić, iż cena odpowiedzialności cywilnej nagle wzrasta przy objętości silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za auto z sporą objętością silnika są takie same dla młodych i starszych kierowców pojazdów? Wykonaliśmy kalkulację cen OC na przykładzie 2 kierowców pojazdów w odmiennym wieku. Obaj kierowcy mają taki sam pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji zmienialiśmy wyłącznie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z maksymalnymi zniżkami zapłaci za najmniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku ma uprawnienia do kierowania auta i nie ma w dalszym ciągu ulg w OC musi się liczyć ze zdecydowanie większą stawką za przymusowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najkorzystniejszym i najdroższym OC dla młodocianego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy pojazdów muszą zapłacić więcej za ubezpieczenie pojazdu z wielką objętością silnika. Jednak najmłodsi właściciele winny w związku z tym wyłożyć z portfela definitywnie więcej pieniędzy. Dlatego, to zasadniczo oni powinni rozważyć, czy nie korzystniej na początek kupić lekko “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami aut, co posiadają w tej chwili auto z znaczną pojemnością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Rekomendujemy im porównanie propozycji kilkunastu ubezpieczycieli i wybór tego, jakie będzie najmniej surowe w wycenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.