Kara za brak OC

Rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Jeśli jesteś posiadaczem auta osobowego, w 2017 roku brak polisy będzie Cię kosztować nawet 4000 złotych. Posiadacze aut ciężarowych zapłacą jeszcze więcej!

Grzywna za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC  jest powiązana z pensją minimalną , której wielkość co rok ustala rząd dlatego że od nowego roku pensja minimalna wzrośnie z 1850 do 2000 złotych brutto, podrożeje również polisa OC.

Kara za brak OC w 2017 roku


Całkowita wysokość kary zależy także od tego, jak duże będzie Twoje spóźnienie oraz od rodzaju samochodu, jakim się poruszasz. Właściciele aut osobowych uiszczą maksymalnie 4000 złotych, czyli trzysta złotych więcej niż w poprzednim roku. Maksymalna kara dotknie tych, których zwłoka wyniesie ponad dwa tygodnie. Jeśli bez bieżącego OC będziemy jeździć od 4 do 14 dni – uiścicie 50% tej kwoty, czyli 2000 zł. Spóźnienie krótsze niż 3 dni będzie nas kosztowało 800 złotych, czyli 20% maksymalnej kary.

Większe auto, wyższa grzywnaPosiadacze pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów uiszczą jeszcze więcej  maksymalna kara wyniesie sześć tysięcy złotych. Wzrosną też kary dla posiadaczy skuterków, motocykli i quadów oraz innych  pojazdów będą musieli oddać nawet 670 złotych, czyli pięć dych więcej niż w poprzednim roku.

Brak OC – żadna oszczędnośćUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od wielu lat toczy bitwę z posiadaczami samochodów, jacy nie płacą za OC.  Jest ich co niemiara, każdego roku nawet sto tysięcy właścicieli próbuje zaoszczędzić na zakupie polisy niestety jest to oszczędność bardzo złudna. Jeżeli spowodujemy kolizję będziemy musieli pokryć koszta naprawy zniszczonych samochodów z własnych środków, na dodatek zostaniemy obciążeni karą za brak polisy. „Oszczędność” może więc dużo więcej niż polisa OC. Nie mówimy narazie o szkodach osobowych, za które również poniesiemy odpowiedzialność.

Kiedy nie zapłacisz kary za brak OC?Dla przestraszonych posiadaczy samochodów mamy też dobre wieści. O ile od lat jeździsz tym samym samochodem, Twoja polisa OC przedłuży się samoczynnie, o czym bez wątpienia poinformuje Ciebie Wasz ubezpieczyciel albo agent ubezpieczeniowy, o ile opłaciłeś wszystkie raty. Bezsprzecznie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie niejednokrotnie przypominać Tobie o zaległościach, a gdy spowodujesz kolizja, przystopuje wypłatę zadośćuczynienia do momentu, gdy uiścisz wszystkie zaległości. Pomimo tego nie będzie Wam groził żadna kara.
Kara grozi Wam tylko wtedy, gdy automatyczne przedłużenie ubezpieczenia oc nie działa czyli:
Jeśli kupiłeś auto i przepisałeś ubezpieczenie poprzedniego właściciela po jej wygaśnięciu musisz ubezpieczyć pojazd na własną rękę wejdź zatem w kalkulator OC i sam oblicz cenę polisy
Jeżeli nie opłaciłeś wszystkich składek za ubezpieczenie OC

Nie tylko policja – kto nakłada kary za brak OC?Pamiętaj, że sankcję za brak ważnej polisy OC prócz policji podczas kontroli, może z góry ustalić też UFG, który na bieżąco monitoruje w systemie wznowień każdych polis. Informacja o nałożeniu grzywny dostaniesz również wtedy, gdy Twoje auto ewentualnie motocykl stoją nieużywane na parkingu.

Nie jeżdżę samochodem – czy muszę kupić ubezpieczenie OC?Tłumaczenie, że Twój samochód cały rok stoi niesprawne w garażu. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Od tych przepisów nie ma żadnego odstępstwa i takie uzasadnienie na pewno nie pozwoli tobie uniknąć mandatu . Gdy nie chcesz płacić, sprzedaj pojazd ewentualnie zezłomuj i wyrejestruj.

Podsumowanie
1.    Za brak ważnego ubezpieczenia OC w 2017 rosną kary r. za auto osobowe zapłacisz aż 4000 zł
2.     W razie kraksy ponosisz wszelakie finansowe konsekwencje. Jazda po ulicach bez aktualnego  Ubezpieczenia to żadna oszczędność.
3.    Za brak ważnej polisy OC ukaże Ciebie policja mandatem  a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży grzywnę.