Brałeś udział w wypadku drogowym, jaki nie wydarzył się z Twojej winy i Twój samochód jest teraz w naprawie? Jeżeli samochód jest Ci niezbędny do codziennego działania, nie powinieneś się zamartwiać – przysługuje Ci samochód zastępczy, jakiego koszt zostanie uregulowany przez polisę odpowiedzialności cywilnej winowajcy zdarzenia drogowego.
Zgodnie z werdyktem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto uczestniczył w kolizji spowodowanej poprzez stronę przeciwną a także w jej wyniku został pozbawiony środka transportu. Nieważne jest to, do jakich celów prywatnych bądź profesjonalnych używasz pojazdu. Jeśli ustalisz, iż deficyt auta naraża Cię na niewygody, masz możesz ubiegać się o samochód zastępczy.
Jakie dokumenty należałoby dodać do wniosku o wynajem auta zastępczego?
Podanie o pojazd zastępczy masz prawo złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela, dlatego, że takiego rodzaju sposób w ofercie ma ponadto wiele warsztatów a także wypożyczalni samochodowych. Część z nich również proponuje tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na trwający kilkanaście dni wynajem auta, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów wprost z TU winowajcy.
Żeby uzyskać zastępczy pojazd będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Pamiętaj więc, aby zaopatrzyć się w:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny poszkodowanego pojazdu,
- numer i datę szkody,
- dane polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy,
- papier z towarzystwa ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu szkody do likwidacji a także alternatywy wynajmu pojazdu.
O czym trzeba pamiętać wynajmując pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego pojazdu na co dzień, jednak jedynie wtedy, gdy nie masz innego środka transportu. Jeśli masz w posiadaniu inne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej sposobności. Pamiętaj też o tym, iż Twój chwilowy środek transportu nie ma prawa być pojazdem lepszej kategorii niż to, jakiego posiadaczem jesteś, natomiast stawka za wynajęcie nie może przewyższać średniej ceny na rynku.
Czas wykorzystywania z pojazdu zastępczego
Dodatkowo korzystać z wynajętego auta możesz już od dnia powstania kolizji, nawet do czasu zabrania swego samochodu z naprawy albo w razie, jeżeli wystąpi szkoda całkowita, aż do chwili kupienia nowego samochodu.
W sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić pełnego zwrotu świadczenia.