Czas zimowy na ulicach wymaga od właścicieli aut właściwego przygotowania samochodu i podwyższonej koncentracji w trakcie jazdy. Zimą zdarza się największa ilość wypadków, szczególnie w mieście, gdzie ruch na czas godzin szczytu jest kolosalny.
Czy, ażeby bezpiecznie poruszać się zimową porą, wystarczy tylko podróżować wolniej i ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, jakie uproszczą jazdę autem w trakcie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach obowiązkowo warto zrobić badanie techniczne samochodu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość posiadaczy pojazdów szanuje tę regułę.
Należałoby ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i wypaść z ulicy podczas hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne podczas lata oraz jesieni – zimą może doprowadzić do wypadku albo stłuczki.
Najrozsądniej przed czasem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem pojazdów, które są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed najmem poszczególnego samochodu, badamy jego stan techniczny, aby zapewnić interesantom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się pojazdem podczas zimy wydaje się mało znaczący, lecz wskazane jest pamiętać o jednej regule. Jeśli prowadzący będzie zbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami pierw się rozgrzeje i roztopi, a w następnej kolejności zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i nadmiernie żarliwie nie naciskać pedału gazu, ponieważ to może tylko pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    przede wszystkim trzeba wyprostować koła,
•    później łagodnie wcisnąć pedał gazu.
•    jeśli auto pocznie się zakopywać, trzeba    żywiołowo wcisnąć sprzęgło,
•    następnie powinno się po raz kolejny nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Nadmierna śmiałość jest najczęstszą przyczyną wypadków  podczas zimy. Powinno się zachować właściwy odstęp, w szczególności w mieście, gdzie dynamizm na drodze jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący powinien zachować ostrożność w trakcie jazdy, nie tylko ze względu na złe warunki na ulicy, ale też na postępowanie innych kierowców.
Niełatwo przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, dlatego najrozsądniej zimą zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych aut na jezdni, uwagę kierowcy winna być skoncentrowana na pieszych i rowerzystach.
 By ustrzec się stłuczki zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi wynajem pojazdów dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, uszykowaliśmy możność wynajmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia