Auto zastępcze po wypadku na czas naprawy z polisy OC

Przez szereg lat kierowcy samochodów walczą z ubezpieczalniami o zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy rozbitego auta. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe oddawały takiego rodzaju wydatki tylko jednostkom, które używały pojazdów do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy dużo się tymczasem zmieniło, ponieważ właściciele samochodów zyskali w konfliktach z towarzystwami silny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, który zakwestionował poprzednią praktykę. Jak zatem ktokolwiek naruszy wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z ów prawa, zwłaszcza że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie posiadały w tej myśli po stronie pokrzywdzonych.
Aktualnie, gdy ich postawę poświadczył SN, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wypożyczenia auta zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go używają, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaledwie wykłócać się o sumę.
Należy mieć świadomość, że w tym przypadku nie macie obowiązku wcześniej informować towarzystwo ubezpieczeniowe lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług wypożyczalni aut. W sytuacji, gdy jednak nie potrzebujecie sami „szarpać się” z TU, możecie pozostawić to po stronie autowypożyczalni – poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sprawach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez sporo lat upierały się, że refundacja opłat pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy przysługuje jedynie osobom, które używały auta do prowadzenia firmy. Teoretycznie ci, co nie byli posiadaczami jakiejś działaności, mogli starać się o pokrycie opłat na pojazd zastępczy w sytuacji, gdy mieli komplikacje z dostępem do komunikacji publicznej lub wykazali, iż samochód jest im potrzebny do transportowania chorych czy niepełnosprawnych.  
Z interpretacją przepisów problemy miały też sądy. Ostatecznie rozsupłała to decyzja Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która mówi, że refundację opłat poniesionych na wynajem samochodu zastępczego należy się też osobom, jakie używają swojego auta w celach prywatnych, i nie ma wpływu, czy posiadają odpowiedni dostęp do komunikacji miejskiej. Niemniej jednak tu także są wyjątki – firmy ubezpieczeniowe z reguły nie chcą zapłacić za samochód zastępczy, kiedy poszkodowany ma kolejny samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przynależy na okres naprawy, to znaczy od chwili zaistnienia zdarzenia lub od czasu wstawienia auta do naprawy (o ile można było nim przedtem jeździć) aż do dnia jego odbioru. Inaczej wygląda to w wypadku szkody całkowitej. Ubezpieczyciele potwierdzają, iż poszkodowany może korzystać z auta zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty zadośćuczynienia.
Lecz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. opiniuje, że zwrot kosztów wynajmu przynależy nawet do momentu zakupu innego auta. Nie warto jednak przedłużać takiego czasu w nieskończoność – jeśli ubezpieczalnia dowiedzie waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, niż następuje to z techniki naprawy, pieniędzy za to nie dostaniecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jak będziecie szukać samochodu zastępczego, zwróćcie atencję na dwie kwestie. W pierwszej kolejności: pojazd nie może być większej klasy aniżeli wasz zniszczony pojazd – jeżeli podróżowaliście na przykład kompaktem, możecie nająć co tylko auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za jakie wynajmiecie auto, nie mogą przewyższać średnich stawek w branży lokalnej.  Najwygodniej jest wybrać tą autowypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z wypożyczaniem aut zastępczych, organizowaniem wszystkich formalności i rachowaniem się wprost z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajęcie auta na parę bądź kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak spore wydatki, tym bardziej, iż trudno przewidzieć, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odda zapłatę i czy cała sytuacja nie zakończy się przed sądem. W takich kontekstach niektóre wypożyczalnie proponują swoją pomoc i same frapują się ściąganiem opłat od ubezpieczycieli, a wówczas klient nie zapłaci za auto ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Pod warunkiem, że wasze auto po stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do zakładu naprawczego bądź innego wskazanego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma większych wątpliwości w sprawie odpowiedzialności ubezpieczyciela winowajcy, tymczasem dyskusyjne kwestie pojawiają się w razie kosztów takiej usługi.  
Zgodnie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do zmniejszania kosztów. TU, powołując się na te zapisy, od czasu do czasu podważają wysokość rachunków za usługę holowania, jak stawki przekraczają średnią  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż zakład ubezpieczeń zgodzi się na przewiezienie samochodu na inny koniec kraju, kiedy tam nie zamieszkujecie, a macie np. zawierzonego mechanika. Ażeby ustrzec się sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczycielem (sprawcy albo waszym), nim zlecicie przewiezienie uszkodzonego pojazdu losowej jednostce holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o kwotę – to znaczące, ponieważ poniektóre lawety potrafią być stanowczo droższe niż konkurencja. Możliwe również, że towarzystwo ubezpieczeniowe współpracuje z pomocą drogową, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa OC winowajcy pokrywa nie tylko cenę transportowania i wypożyczenia auta zastępczego, lecz ponadto wszelakie dodatkowe wydatki poniesione biorąc pod uwagę brak samochodu, np. wartość przejazdu taryfą z mieszkania do mechanika, z miejsca wypadku do domu i tak dalej, jak i wydatki na protekcję pojazdu przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wypożyczenie miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed brzydką pogodą.
Takie kolejne wydatki firma ubezpieczeniowa przeważnie refunduje, tymczasem tylko jeżeli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przystał, że poszkodowanym należy się zwrot wydatków wypożyczenia pojazdu. Nie macie obowiązku udowadniać, że wykorzystujecie go codziennie i macie trudności z dojazdem łącznością miejską do pracy.